Pünkösdi királyné járás Pecölben

2016.05.16 17:48

"Elhozta az Isten piros pünkösd napját, mi is meghordozzuk király kis asszonykát. Jácintos, jácintos, tarka tulipántos."- Iskolánkban a pünkösdi királyné választással kezdődött el az Erdődy Napok rendezvénysorozat. A kislányok házról házra jártak, Czibók Attiláné tanítónő kíséretével, az élen a pünkösdi királynéval, aki a lányok közül a legkisebb volt. A lányok fehér ruhát öltöttek, a királynő feje fölé kendőt tartottak. A házaknál megálltak énekelni, jókívánságokat ismételgetni. "Öregembereknek csutora borocskát, öregaszonyoknak porhanyós pogácsát, kisebb gyermekeknek porba való játszást, nagyobb gyermekeknek iskolába járást"- énekelték. "Hintsetek virágot" sornál pünkösdirózsa szirmát szórták. "Nem anyámtól lettem, rózsafán termettem, piros pünkösd napján hajnalban születtem"-ekkora legyen a király kis asszony- a királynét felemelték. Cserébe a háziaktól ajándékot kaptak. A népszokást Süle Miklósné tagintézmény-vezető tanította be. Kovács Kata tanítónő segítette a szervezést.